8 Eylül 2010 Çarşamba

BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN


Sizleri bilmem;ama benim için bayram sabahlarının başka bir havası olur hep. Hep eskiden dem vururlardı hatırlarım. "Nerede o eski bayramlar." derlerdi. Anlam veremezdim,yaşım küçüktü o zamanlar. Şimdi anlıyorum!

Rahmetli babaannemde uyanırdım bayram sabahına. İnsanın çocukken yaşadıkları hafızasında yer ediyor hakikaten. Babaannemin evinde o yıllarda televizyon da yoktu. Minicik bir radyosu vardı unutmam. Ev ahalisi benden çok önce uyanırdı tabii. Hiç unutmam bir keresinde radyoda Barış Manço'nun "Bugün Bayram" şarkısı ile uyanmıştım. Hani şu, "buuugün bayram erken kalkın çocuklar!!" diye sözleri olan şarkı. Şimdilerde bayram sabahı denince o sabah geliyor hep aklıma.

Bayram sabahları beni en çok düşündüren, buz gibi suyla abdest almaktı. Babam sobanın üzerindeki güğümde su ısıtırdı. Ilık suyla; ama titreye titreye alırdım abdestimi. Sonrasında namaz ve eve dönüş. Bayramlaşma faslı en güzeliydi. El öpüp para almak ne büyük bir mutluluktu. Sonrasında mezarlık ziyareti yapardık babamla. Her yerin adeti farklı. Bizim buralarda arife ya da bayram sabahı yapılır mezarlık ziyaretleri. Mersin denen ve dağda kendiliğinden yetişen bodur ağaç dalları mezarlara dikilir. Memleketimin adetleri işte! Bu tip adetlerin yararlı olduğuna inanıyorum ben. Mezarlıkta insan kendi kendiyle baş başa kalıyor. Küçücükten dünyanın gerçeğiyle yüzleşiyorsun. Hem gidenleri hem de kendi gittiğin yolu düşünüyorsun.

Mezarlık faslı da bitince eve dönülürdü. Ve bayram sabahlarını iple çekmemi sağlayan son şey:D Birçoğunuza ilginç gelebilir; ancak babamın da çocukluğunda yaptıklarını söylediği yani bize özgü bir gelenek: "Bayram Sabahı Pilavı". Evet bizim evde bayram sabahı pilav ve onun ortasındaki kocaman tavuk afiyetle yenirdi. Ama tavuk da tavuktu he. Şimdikiler gibi değildi, anlayacağınız. Doğal ortamda büyümüş bir tavuğun lezzetini tatmamış milyonlarca çocuğumuz var bugün! Uzun yıllardır çok istememe rağmen ben de tadamıyorum köy tavuğunun etinden. Yok artık, ilçe pazarlarında dahi satılmıyor.

Neyse en iyisi hijyenik şartlarda yetiştirilmiş tavuğumuzun suyuna yapılan "yavan" pilavı kaşıklamaya gideyim ben:D Buna da şükür!

Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum.

2 yorum:

  1. ama gerçekten nerede o eski bayramlar.sanki hiç bayram değilmiş gibi bugün

    YanıtlaSil
  2. katılıyorum zey0zey şimdilerde yalandan her şey!

    YanıtlaSil