8 Ekim 2010 Cuma

KİTAP ÖNERİSİ: KÜRK MANTOLU MADONNA

Klasik aşk hikayeleri gibi olduğunu düşündüğüm bir kitaptı. Hatta kitabın neredeyse ilk 50 sayfasında konuya nasıl bir giriş yapılacağını düşündüm durdum. Beni meraklandıran bir roman olması bakımından bir solukta okuduğum kitaplar arasındadır "Kürk Mantolu Madonna". Kitabı okuyan birçok bey, Raif Efendi'de ; birçok hanımefendiyse Maria'da kendilerini bulacaklar. Romandaki psikolojik tahlillere ve hayata dair belirlemelere bayıldım. 25 yaşındaki bir gencin kafasından geçebilecek her şeyi gözler önüne sermiş Sabahattin Ali. Taa 1940'lardan günümüz insanına ışık tutabilmiş. Entellektüel insanın arayışlarını, aşkı nasıl irdelediğini görebilirsiniz bu romanda. İki genç için zaman zaman sevinebilir zaman zamansa üzülebilirsiniz. Kitabın dili genç okur kitlesini birazcık kitaptan uzaklaştırabilir; buna rağmen pek kullanmadığımız sözcüklerin bugünkü kullanımlarının dipnot olarak verilmiş olması bu açığı kapatıyor.

Kitabın konusu hakkında pek fazla bir şey yazmak istemiyorum. Ayrıntılara yer vereceğim diye korkuyorum. Söylediğim şey, kitabı henüz okumayanlar için haksızlık olacaktır. Doğruyu söylemek gerekirse her yaştan insanın okuması gereken bir roman olarak görüyorum, Sabahattin Ali'nin bu güzel eserini. İnsanlar bu kitabı okumalı ve kendi hayatlarını masaya yatırmalılar !

1 yorum:

  1. sevgili eeyore,
    henüz kitabı okumadım ama bu kitap hakkında olumlu görüşlerini bu kadar yalın anlatan buranerosun yazısı geldi aklıma okur okumaz...
    bugün tembelliği bırakıp kendime bir hediye alma vakti.

    http://laparagas.blogspot.com/2009/01/krk-mantolu-madonnayaznn-bonusu-iki.html

    YanıtlaSil