17 Ağustos 2011 Çarşamba

SOURCE CODE- YAŞAM ŞİFRESİ


Yine bir film önerisi yapmak için işgal ediyorum bu sayfayı. Filmin orijinal adı "Source Code". Türkçeye şöyle çevrilmiş bir yapıt: Yaşam Şifresi

Filmi, konusu hakkında hiçbir fikir sahibi olmadan yani önyargısız izlemeyi amaçladım. Henüz filmi izlemeden kafamda bu da abidik gubidik bir Hollywood yapımıdır sesleri yankılansa da arkadaşımın önerisine uydum ve izledim filmi. 2011 yapımı bu film için tipik Amerikan sineması örneği diyebiliriz ancak daha kötü örneklerine göre oldukça etkileyici olduğunu da itiraf etmeliyiz.

Şahsen beni film boyunca düşündüren hesaplar yaptıran filmlere bayılıyorum. Source Code böyle bir yapım olmuş. Gözlerini bir rüyadan trende seyahat halinde açan kahramanımız Colter-Jake Gyllenhaal-aslında olduğundan farklı bir kişi olduğunun dehşet içinde farkına varır. Karşısındaki bayanın onu farklı bir kişi olarak tanıdığını anlayan Colter için serüven başlamıştır. Colter kendisine ne olduğunu anlamadan tren büyük bir gürültüyle imha olacaktır. Sonrasını filmde soluk soluğa takip edeceksiniz. Bu yüzden bilgi vermemeyi uygun buluyorum.

Jake G. hayranlarına duyrulur.Son yıllarda pek çok filmde başrolü kapan Jake G. bu filmde de iyi bir oyunculuk örneği sergilemiş. Love and Other Drugs filminde oyunculuğuna hayran kaldığım aktör farklı karakterlere bürünüşüyle izleyiciyi etkiliyor.

Filmde güncel bir kavram haline gelen quantum yasası kullanılmış. Eskiden salt zaman makinesi olarak sinemaya yansıyan bu bilimsel olgu artık daha derin temellere dayandırılarak izleyiciye sunuluyor bu da filmlerin daha gerçekçi algılanmasını sağlıyor.

Bugünlerde kafanızı karıştıracak, " Acaba şimdi ne olacak" gibi soruları size sorduracak güzel bir film izlemek istiyorsanız Yaşam Şifresi sizi kesinlikle tatmin edecektir. İyi seyirler...
8 yorum:

 1. Yönetmen Duncan Jones'un bundan bir önceki aynı zamanda ilk filmi "Moon/Ay". Tavsiye ederim. Abidik gubidik bir Hollywood filmi bir yana Source Code'dan da farklı, bağımsız bir film.

  YanıtlaSil
 2. Filmin en etkileyici olan bölümü en son sahnesiydi bana göre...

  YanıtlaSil
 3. @Serhad Mutlu
  Moon filmini hemen listeme aldım teşekkürler.

  @Göktürk bana kalırsa da o son sahnede gördüklerimiz hepimizin belleğine yerleşmiş olmalış.Fantastik filmlerden hoşlanıyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Slmm vikitap( http://www.vikitap.com/) üyeliğin varmı Eylül ayı okunmasını istediğim kitapları ordan seçiyorum senin okuyup okumadığını ordan takip edebilirim en azından nefertiti ninkini ordan takip ediyorum okunan kitaplarıda seçmiyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Güzel bir filmdi. :)Ben de beğenmiştim.

  YanıtlaSil
 6. Ben de etkilendiğimi itiraf ediyorum

  YanıtlaSil
 7. Fantastik filmleri bende çok seviyorum. Hayal dünyamı uzak ufuklara taşıyolar :) son sahnesi çok vurucuydu cidden..

  YanıtlaSil
 8. Aslı

  son sahnesi için bile izlenebilirdi o film

  YanıtlaSil