24 Nisan 2010 Cumartesi

THE PASIFIC


The Pasific adlı diziyi merakla bekliyordum. Güzel bir dizi gerçekten. İlk üç bölümünü internetten takip ettim. Klasik II. Dünya Savaşı hikayesi. Tabii Amerikan sunumu, çarpıcı efektler vb. Buraya kadar her şey normaldi benim için. Keza Er Ryan'ı Kurtarmak filmini izleyen biri gibi dizinin sonunda yürü be Amerika, hepimiz denizcileriz falan diyerek bağırmak geliyor insanın içinden. Bu anlamda bu tarz filmlerde Amerikan sinema sektörü istediğini çok güzel sunuyor izleyiciye. Neredeyse II. Dünya Savaşında sütten çıkmış ak kaşıklar kendileri. Öyle masumlar ki.

Neyse bu duruma alışkınız. Filmin üçüncü bölümünde canımı sıkan bir şey oldu ve sizlerle paylaşmak istedim. Bu bölümde dizinin başroller oyuncusu Avustralyada bir yunan kızını seviyor. Ailesiyle tanışıyor. Ailesine burada ne işleri olduğunu soruyor. Annenin cevabı:

-Ben İzmir'liyim. 1922'de Türkler İzmir'i yakıp yıkarak bizi vatanımızdan attı. Buralara geldik.

Evet sizin için bu sahnenin linkini de veriyorum. http://www.diziizle-tr.com/the-pacific-3-bolum-izle.html imajımızı görüyor musunuz? 1922'de İzmir'i biz yakmışız! Yunan ordusu sütten çıkmış ak kaşık yani. Kararı siz verin artık

2 yorum:

 1. Merhabalar efendim,

  Ben de II. Dünya savaşlarını tarihi açıdan severek ve ilgiyle izleyen biriyim. Oyunları bile var bilgisayarım da ve canım sıkılınca hemen bu savaş oyunları ile biraz vakit geçiririm.

  The Pacific filminin üçüncü bölümünde karşılaştığınız İzmir'i yakma meselesi çok garip, İzmir'i biz de Yunanlıların İzmir'i terk ederken yaktı diye biliyoruz. Yoksa İzmir'i Yunan ile işbirliği yapan ve kendini Türk kabul eden vatan hainleri mi yaktı ki?

  Bu duyarlı paylaşımınız için çok teşekkür ederim efendim, saygılarımla.

  Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 2. İzmir'i işgal sırasında da, Kurtuluş Savaşı sonrası kaçış sırasında da Yunan ordusu yakmıştır. Atatürk, inciye benzettiği bu değerli şehrin kurtarılmasına rağmen Yunanlılarca yakılmasının önüne geçilememesine çok üzülmüştür. Hatta Veda filmini izleyenler bu tarihi gerçekliği film karesinde de görebilirler. Ancak Yunan ve Ermeni lobisi büyük ülkelerde çok iyi işliyor. Bu kadar önemli bir yapımda Türkler cani, yakıp yıkan insanları ülkelerinden kovan bir millet olarak gösterilebiliyor. Bu durumu protesto ediyorum ve The Pasific filmini izlemiyorum!

  YanıtlaSil